Magyarországra jön a Greenpeace bemutató hajója, hogy a világtengerek élővilágának válságos helyzetére irányítsa a figyelmet
2012. január 1.
2012. július 14-én, szombat délelőtt állítja fel a Greenpeace 25 méter hosszú és 13 méter magas tengeri halászhajójának közel életnagyságú mását, amely július 17-ig lesz látható Budapesten, a Hősök terén.
Az esemény egy közép-kelet európai kampány körút része. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet arra, hogy az EU tagjaiként a szárazföldi országoknak is módja van befolyásolni, hogy az unió a fenntartható halászatot, vagy az ipari rablóhalászatot támogassa-e az általunk is fizetett adókból.
A budapesti rendezvény mind a négy napján izgalmas családi programot, gyermekjátékokat, versenyeket is kínál majd a látogatóknak (horgászat hordóban, aszfalt rajz, halászati totó stb.). Már az első napon, július 14-én reggel érdemes a helyszínre látogatni, mert maga a hajó felállítása is látványos, mindenütt nagy érdeklődés övezte esemény.
A hajó mellett egy 12 méter magas halászhálóban elhelyezett fotókiállítás és filmvetítés teszi majd láthatóvá a tengereinkben jelenleg közpénzekből támogatott pusztító tevékenységeket. Ezek a tengeri iparszerű halászat pusztító módszereit, a partmenti kis halász közösségek egyre súlyosbodó helyzetét és az óceánok élővilágának szépségeit, a válságból kivezető utat is bemutatják.
Az Európai Közös Halászati Politika reformjáról és a Greenpeace halászati politika túrájáról a Greenpeace Magyarország weboldalán követhetik az eseményeket, és további részletes információkat, fotókat, filmeket találnak majd a világ tengereinek helyzetéről.
Az esemény kapcsán 2012. július 16-án 9 óra 30 perckor egy sajtótájékoztatót szervez a Greenpeace, amelyen elmondják, hogy miért van itt nálunk, egy tengerrel nem rendelkező országban a hajó, mi köze van Magyarországnak a tengerek védelméhez, miért hat negatívan a magyar gazdaságra a tengerek kirablása és mit tehetünk mind az egyes emberek, mind a döntéshozók szintjén a sokszínű tengeri élővilág megmentéséért.
Ugyancsak július 16-án délelőtt 11 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben egy konferenciára is sor kerül. Ezen neves hazai halászati szakemberek tartanak előadásokat az iparszerű halászat okozta válságból kivezető utakról, a halászattal kapcsolatos hazai és nemzetközi folyamatokról, a hazai haltenyésztésről, valamint a Greenpeace is ismerteti álláspontját.
A Greenpeace hajója Berlinben